Blog > Komentarze do wpisu

KAZIMIERA PAJESTKA DWIE KAPLICZKI W CIŚCU ZA SOŁĄ OBOK CESARKI.

Władysław Skowron, który pierwszy w swoim rękopisie upamiętnił kapliczki w Ciścu wspomina :..."Strzałka Anna będąc chora miała sen o budowie kaplicy. Po wybudowaniu wyzdrowiała i nigdy już nie chorowała. Pod kaplicą znajduje się źródełko, z którego ludzie biorą wodę, mówiąc, że jest ona cudowna."

... Anna Strzałkowa była bardzo pobożną i wymodliła przywrócenie wzroku swojemu dziecku . Poniżej tej kapliczki znajduje się źródełko , którego woda miała przyczynić się do uzdrowienia dziecka fundatorów obu kapliczek .

Oto mój wpis z datą : 4 maja 2010r. wraz z wykonanymi wówczas fotografiami:

http://kapl.blox.pl/2010/05/Ponizej-zamieszczone-fotografie-przedstawiaja-2.html

http://kapl.blox.pl/2010/05/DWIE-KAPLICZKI-U-STRZALKI.html

Dwie kapliczki ; jedna obok drogi, druga na stromym stoku wzgórza obok cudownego źródełka (do którego ludność miejscowa chodzi do dnia dzisiejszego wierząc w moc wody) powstały w tym samym roku: w 1905. Fundatorami byli Michał Strzałka z żoną Anną z Porębskich. Ta na stoku powstała w miejscu wcześniej istniejącej kilka lat w formie obrazu z daszkiem przyczepionym do drzewa.

Oto jeszcze jeden wpis o renowacji kapliczek:http://kapl.blox.plMAJOWKA PRZY-KAPLICZCE-MB-CZESTOCHOWSKIEJ.html

Druga kapliczka stoi przy Trakcie Cesarskim (Trakt Cesarski. ○ Droga przebiegająca przez zach.  Karpaty, łącząca Wiedeń z Krakowem, zbudowana przez cesarza Austrii,Franciszka Habsburga. ○ Na terenie Polski przebiega doliną Soły, następnie podnóżem Beskidów (obecne ciągi dróg: krajowa 69(S 1), wojewódzka 947, krajowa 52, S7). 

1. Ogólny widok kapliczki Św. Anny Samotrzeciej.

2. Św. Dominik.

3. Św. Anna z małą córką Marią.

4. Św. Michał.


środa, 17 stycznia 2018, 2009sara46

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: