Zakładki:
1. POMOCNE MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE
1A. ANDRZEJ KOMONIECKI "DZIEJOPIS ŻYWIECKI"
2. JERZY SZABŁOWSKI "ZABYTKI SZTUKI W POLSCE".POWIAT ŻYWIECKI. W-wa, 1948 r.
3.WŁODZIMIERZ JURA "ZYWIECKIE KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE"
4.POMOCNE ŹRÓDŁA:
A POLECAM MOJE WPISY :
A WSTĘP
CZYTAJ MOJE BLOGI :
JEŚLI KOPIUJESZ MOJE FOTOGRAFIE LUB TEKSTY NAPISZ POD NIMI UCZCIWIE, ŻE AUTOREM ICH JEST KAZIMIERA PAJESTKA.
NAJCIEKAWSZE WPISY O KAPLICZKACH
Publikowane tutaj utwory , obrazy , grafika, utwory muzyczne mają na celu tylko propagowanie ich twórców .
STRONY
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
środa, 08 listopada 2017

Kapliczka została zbudowana w 2006 r. przez Marka Duraja oraz Andrzeja Sakowskiego z inicjatywy okolicznych mieszkańców i Róż Różańcowych od Duraja .

We wnętrzu kapliczki znajduje się pozłacana figurka Matki Bożej Królowej Świata.

Wzdłuż bocznych ścian rozmieszczone zostały kolorowe witraże oraz drewniane płaskorzeźby.

 

Druga kapliczka Matki Boskiej położona jest w ogrodzie Krzysztofa Duraja. Była tam już 60 lat temu za czasów jego dziadka Szczepana Duraja ( i wyglądała inaczej) a z pewnością jest o wiele dziesiątków lat starsza.

UWAGA ODNOSZĄCA SIĘ DO ZDJĘĆ NA TYM BLOGU:

Foto. K@zia ( przeniesione z mojego zbioru zdjęć na facebooku) .

Nie ma tu ani jednej fotografii z jakiegoś zbioru podpisującego się na tym blogu "Fot. moja koteria".

CO TO JEST TA FOT.MOJA KOTERIA?

sobota, 30 września 2017

Krzyż dla uczczenia przełomu II i III tysiąclecia zaprojektowany został przez mgr inż. Jacka Niedźwieckiego architekta z Czechowic Dziedzic oraz współpracy z mgr inż. Józefa Pasierbka z Bielska Białej. 

 Monumentalny krzyż zbudowany jest ze stali szlachetnej z inicjatywy parafian z Rycerki.

Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej o rozpiętości ramion 9 metrów ma 23,5 metra wysokości i jest wyższy od Krzyża na Giewoncie o 8 metrów. Został poświęcony 16 września 2000 r. przez biskupa Tadeusza Rakoczego w obecności ponad dwóch tysięcy ludzi, duchownych, władz powiatowych i miejscowych, licznych pocztów sztandarowych.

http://2009sara46.blox.pl/2017/05/FOTOREPORTAZ-JACKA-TYRLIKA-Z-WIELKIEGO-RAJDU-1.html

piątek, 18 sierpnia 2017

KAPLICZKA PRZY SZLAKU NA RÓWNICĘ Z USTRONIA.

 Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki. Spod szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, góry Tuł, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry, Malinowskiej Skały. Na południowym stoku Równicy znajduje się duży ośrodek wczasowy i sanatoryjny, natomiast przy szlaku z Ustronia miejsce nabożeństw protestanckich – odprawianych pod gołym niebem od czasów prześladowań religijnych do dziś.

Do polany pod szczytem Równicy (785 m n.p.m.) dojechać można samochodem: poniżej schronisko na polanie Równica. Wielu turystów nie idzie już na szczyt Równicy (885 m n.p.m.), bo tam nic nie ma.

sobota, 22 lipca 2017
niedziela, 18 czerwca 2017
czwartek, 15 czerwca 2017

 Fot. z "Gazety Wyborczej Bielsko Biała".

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,21956245,zdewastowana-kapliczka-w-lipowej-zyskala-nowy-blask.html

Kapliczka w Siennej zyskała nowy blask. Jak donosi Gazeta Wyborcza Bielsko Biała ..." Gmina zakupiła materiały, a bezpłatnie prace remontowe wykonał sołtys Twardorzeczki Włodzimierz Jezutek. Okna i futryny za darmo zrobił stolarz Jan Piela z Lipowej. Natomiast mieszkańcy złożyli się i kupili do kapliczki nowe figurki"- red. Ewa Furtak

.

czwartek, 25 maja 2017

http://zywiecinfo.pl/wydarzenia/item/4930-zdewastowano-kapliczke-z-1928-roku

..."Źródło: http://zywiecinfo.pl/wydarzenia/item/4930-zdewastowano-kapliczke-z-1928-roku

Wczoraj na tzw. Wielodrodze, zdewastowana została zabytkowa kapliczka. Do tej pory była w stanie idealny i chętnie odwiedzali ją zarówno mieszkańcy jak i turyści. Niestety to kolejny w ostatnich miesiącach akt wandalizmu na tych terenach. Kapliczka z figurą Jezusa i obrazami: znajduje się na tzw. Wielodrodze czyli drodze biegnącej przez pola między Sienną a Pietrzykowicami, od Żywca do Lipowej. Wybudowali ją na swoim polu państwo Marcin i Wiktoria Janotowie w roku 1928. Była ona podziękowaniem dla Boga za uzdrowienie ich syna Bolesława. Bolek jako czteroletni chłopiec w 1923 roku złamał nogę, która bardzo źle się goiła i nie chciała się zrosnąć. Matka Bolka gorliwie się modliła do Matki Boskiej, prosząc Ją o uzdrowienie syna. Po wielu miesiącach Bolek wyzdrowiał. Wdzięczni za wysłuchanie prośby przez Maryję, rodzice Bolka wybudowali kapliczkę. Pieniądze na ten cel przesłał brat Marcina -Wojciech, przebywający w Ameryce. Przy kapliczce gromadzili się mieszkańcy Siennej, szczególnie na wspólne majówki. Wielokrotnie we wspólnej modlitwie brał udział ks. Paciorek. W latach pięćdziesiątych XX wieku na majówki przy kapliczce mieszkańców Siennej zwoływała Orkiestra Sienniańska.DALEJ

czwartek, 18 maja 2017

FOTO; ANNA BIAŁOŻYT

Obie kapliczki : MB Częstochowskiej na stoku Grapki i figura Matki Bożej Różańcowej przy Trakcie Cesarskim wybudowane zostały w 1905 r. przez mistrza Jana Miksa z Targanic. Ich fundatorami są Anna z Porębskich Strzałkowa i jej mąż Michał Strzałka.  Co roku odbywa się tu uroczysta Msza św. majówkowa.

W ostatnich latach obie przeszły gruntowną renowację dzięki naszemu proboszczowi ks. Władyssławowi Nowobilskiemu oraz miejscowej ludności, która chętnie uczestniczyła w pracach przy górnej kapliczce oraz schodach do niej prowadzących. 

Wszystko widać na załączonych fotografiach.

środa, 26 kwietnia 2017

Kaplica pod wezwaniem św. Józefa w Szarem , w parafii Milówka, w diecezji bielsko-żywieckiej.

Wybudowana została przeszło 30 lat temu . W r.1984 kamień węgielny pod budowę kaplicy położył kard. Franciszek Macharski a w 1988 r. biskup Jan Szkodoń z Krakowa wyświęcił kaplicę. W tym też roku 1988 wyświęcony został ks. Leszek Babicki z Szarego..

Ostatnio kaplica i ludzie z Szarego mieli piękną uroczystość nadania odznaczenia "Pro Ecclesia et Pontifice" pani Elżbiecie Babickiej, która od samego początku istnienia kaplicy opiekuje się nią, sprzata, pierze i dekoruje.http://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/milowka-szare-medal-pro-ecclesia-et-pontifice-dla-elzbiety-babickiej/

piątek, 31 marca 2017

Stara kapliczka wybudowana została prawie 100 lat wcześniej i stała kilka metrów dalej . Postawił ją pradziadek obecnego właściciela posesji też Jan Dróżdż jako wotum Matce Bożej za ocalenie życia w wypadku we własnym młynie stojącym wówczas w miejscu, gdzie obecnie widzimy  kapliczkę.

Nowa zaś kapliczka upamiętnia również drugiego Jana , partyzanta zwiadowcę , który zginął w 1946 r. ,z oddziału legendarnego Bartka.

W ogródku Barbary i Andrzeja Drożdżów stoi kapliczka wykonana z lastrika. Zobaczyć możemy na niej napis : NA WIECZNĄ CHWAŁĘ BOŻĄ. 1956 r. To rok powstania obecnej kapliczki 

sobota, 11 marca 2017

Bohaterskim obrońcom Węgierskiej Górki z 1939 r. oraz bliskim, którzy zginęli podczas II wojny światowej ten pomnik pamięci - duży drewniany krzyż wznieśli mieszkańcy okolicznych domów.

W 1947 r. odprawiono tu pierwszą Mszę św. ale ówczesne władze zabroniły w tym miejscu odbywania zgromadzeń.

Krzyżem od początku opiekowała się rodzina Gawłów. Wraz z sąsiadami latami czyścili teren wokół fortu "Wędrowiec"i wnętrze fortu.

22 lipca 1981 r. odbyła się Msza św. obok krzyża . Była to podniosła uroczystość patriotyczna za poległych tu  bohaterskich obrońców z września 1939 r.

Pracownicy  modelarni w Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce przygotowali nowy krzyż, ponieważ stary był już zniszczony .

Uroczystość, która zgromadziła około 5 tys. ludzi z całej Żywiecczyzny odbyła się obok krzyża dnia 3 września 1989 r. Udział w niej wzięli weterani walk o Węgierską Górkę . Mszy św. w celebrze proboszczów wszystkich kościołów z gminy przewodniczył ks. biskup Jan Szkodoń, który wygłosił homilię. 

Od tej pory co roku obchodzona jest przy krzyżu i forcie Wędrowiec gminna uroczystość religijno - patriotyczna z okazji rocznicy obrony Polski przed niemieckimi wojskami hitlerowskimi, które napadły na nas dn. 1 września 1939 r.

Węgierska Górka została odznaczona Krzyżem Orderu III klasy i nazwana Westrplatte Południa .

Dodam tu fragment mojego innego bloga :http://2009sara46.blox.pl/2013/09/Miejsce-pamieci-w-Wegierskiej-Gorce.htm:

 

niedziela, 29 stycznia 2017

 

Na prośbę Antoniego Bieguna psud. "Sztubak"- byłego dowódcy jednego z oddziałów partyzanckich działających po wojnie w rejonie Baraniej Góry ,  ks. Władysław Nowobilski - proboszcz kościoła jednej doby w Ciścu  wyraził zgodę na wzniesienie symbolicznego grobu przed kościołem . Ks. bp. Tadeusz Rakoczy poświęcił nagrobek w 1997 r. podczas zorganizowanej uroczystości patriotycznej .

 

Na mosiężnej tablicy napis głosi :

"Symboliczny grób zamordowanych w lochach gestapo i NKWD oraz 17 żołnierzy Oddziału NSZ im. "Szarego" ppor. "Sztubaka" we wrześniu 1946 r. Czternastu podstępnie ujął kontrwywiad pod pretekstem przerzutu na zachód , do tej pory wszelki ślad po nich zaginął. Trzech zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach.Ich symboliczny grób znajduje się przy kościele Św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu. Niech on otoczy ich dusze swoją dobrocią i będzie dla nich orędownikiem u Boga Miłosiernego. Cześć ichpamięci. Cisiec, 05. 11. 1997 r." 

http://2009sara46.blox.pl/2017/01/PARTYZANCI-NSZ-BARANIA-GORA.html

środa, 04 stycznia 2017
wtorek, 13 grudnia 2016
piątek, 02 września 2016

 Mieszkaniec Ślemienia Józef Pochopień ufundował figurę Matki Boskiej, która stoi do dziś i zbudował kapliczkę. Kościół w tym miejscu powstał w 1866 za przyczyną Ks. Antoniego Antałkiewicza, który chciał w ten sposób uczcić 900 rocznicę chrztu Polski.

Kościółek "Na Jasnej Górce"zbudowany jest na kamiennej grocie przypominającej kamienny tunel zakończony małą wnęką z której wypływa źródełko. W głównym ołtarzu widnieje XIX wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wykonana przez Błażeja Luksa w Częstochowie. W 1871 r. ufundowała go Franciszka Witkowska.4 września 2016 r.   o godzinie 16.00 ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz wspólnie z biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym dokona koronacji tego obrazu na Jasnej Górce w parafii Ślemień.

piątek, 24 czerwca 2016

 

Kaplica przykościelna zaprojektowana została przez architekta Stanisława Wiewiórę z Węgierskiej Górki i wykonana przez Stanisława Nowobilskiego z Białki Tatrzańskiej (brata naszego ks. Proboszcza). Autorem rzeźb jest Wojciech Opania , który w pobliskiej Żabnicy ma pracownię rzeźby plenerowej.

Poświęcona jest Matce Bożej z Lourdes, której naturalnej wielkości rzeźba stoi w półkolistej niszy z szarego piaskowca. Przed nią klęczy Bernadeta Subirois .

Na poprzecznej belce łączącej dwuspadowy dach sięgający ziemi widnieje napis : BŁOGOSŁAWIĆ MNIE BĘDĄ POKOLENIA , po lewej zaś stronie herb Ojca Świętego Jana Pawła II a po prawej herb kardynała F. Macharskiego. Na drugiej belce jest napis : WIELBIJ DUSZO MOJA PANA . W PODZIĘCE ZA ERYGOWANIE PARAFII 14.08. 1984 R.

wtorek, 14 czerwca 2016

Rusza czwarta edycja akcji Ewangelizacja w Beskidach, do której zachęcają i przedstawiciele Francesco Team, Fraterni Franciszkańskiej i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Rychwałdzie. W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia odbywać się będą rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem beskidzkich szczytów. Kolejnej edycji projektu „Ewangelizacja w Beskidach” towarzyszą słowa: „Miłosierny jak ON”.

Jak w latach poprzednich, na każdy szczyt uczestnicy akcji wyruszają małymi grupkami w rodzinach lub wspólnotach, by w samo południe na szczycie góry uczestniczyć w Eucharystii. Podczas homilii rozważane będą dzieła Boże ze Starego i Nowego Testamentu, które miały związek ze szczytami gór. Tegoroczna edycja akcji rozpocznie się 2 lipca na szczycie Lipowskiej. 

Tekst : Tomasz Terteka.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

 Znalazłam kilka kapliczek, których 6 lat temu, gdy zakładałam blog o kapliczkach w powiecie żywieckim, jeszcze nie było . Oto jedna z nich.

Na nowej kapliczce widnieje napis : MATKA BOŻA Z HALI BORACZEJ OPIEKUNKA TURYSTÓW:

 

Foto: Marzena Szczotka.

Kapliczka stoi przy szlaku, który przemierzał Jan Paweł II

Tak o tym fakcie napisałam w jednym z moich blogów:

W GÓRACH CHODŹ ZAWSZE TAK, ABY NIE GUBIĆ ZNAKÓW( wujek - Hala Lipowska, podczas pobytu narciarskiego 9- 12 luty 1958 r. )- taki wpis widnieje w pamiętniku Pani Marii Kiwerskiej . Karol Wojtyła był wówczas jeszcze księdzem . Miał 38 lat (ur. 8 maja 1920 r. w Wadowicach) . Przyjechał na Lipowską z grupą młodzieży . Był dla nich "wujkiem". W tym krótkim zdaniu zawarł tak wiele ! Nie schodź z trasy , bo zwłaszcza zimą może się to skończyć tragicznie nawet w takich górach jak Beskidy !  TEN GENIALNY CZŁOWIEK PRZEKAZAŁ TYM ZDANIEM MYŚL UNIWERSALNĄ , PONADCZASOWĄ : WSKAZAŁ JAK PORUSZAĆ SIĘ PO KRĘTYCH ŚCIEŻKACH ŻYCIA .

Poświęcenia kapliczki dokonali 5 lipca 2014 r. franciszkanie z Rychwałdu w asyście ks. Jana Goryla , kapelana Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu oraz ks. Władysława Nowobilskiego. Rzeźbę w drewnie wykonał Marek Czekalski a fundatorem kapliczki jest baca Jan Dziedzic i jego rodzina .

niedziela, 17 kwietnia 2016

Amen! Twoje królestwo nie przeminie, Panie,

Jak przemijają świata dumne trony,

Wiecznie trwać będzie Twoje panowanie,

Aż czcić Cię będę wszystkie świata strony.

The Day Thou Gavest, Lord, is Ended (1870), słowa John Ellerton, muz. C.C. Scholefield.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5